Powrót do serwisu MOSiR:
MOSiR

Old Boys - Sezon 2023/24



Historia

Historia piłki halowej w Rudzie Śląskiej

Historia ta sięga roku 1986 kiedy to grupa zapaleńców tej nowej dyscypliny z pomocą Władz Miejskich utworzyła ligę pod szyldem MTKKF, która to w dwóch ligach przez 10 lat rozgrywała mecze w hali sportowej KWK „Polska – Wirek”. W 1995 roku z powodu złego stanu technicznego hali oraz czekającego remontu rozgrywki zawieszono i liga przestała funkcjonować. Przez następny rok Rudzkie zespoły występowały w różnych turniejach w miastach ościennych, jednak po rocznej przerwie liga znów zaczęła funkcjonować, a jej organizacją zajęła się Firma „Gamex”. Stowarzyszenie Rekreacyjno – Sportowe Gwiazda R. Śl. w trzech ligach zrzesza obecnie 48 zespołów, a mecze rozgrywane są w hali sportowej MOSiR w Rudzie Śląskiej 6 (Halemba).

Po piętnastu latach gry

grono zawodników którzy osiągnęli 35 rok życia coraz rzadziej grało z młodszymi kolegami. W tych okolicznościach narodził się pomysł stworzenia w naszym mieście halowej ligi pod nazwą „Old Boys” warunkiem było ukończenie przez każdego zawodnika 35 lat. W styczniu 2001 roku powstała grupa inicjatywna składająca się z byłych czołowych zawodników piłki halowej takich jak Cz. Gielza, T. Szal, M. Roner, dr A. Zaręba oraz starzy działacze E. Popiel, S. Waniek oraz długoletni sympatyk i działacz tej dyscypliny A. Długosz. (został szefem ligi), która to na zebraniu organizacyjnym ustaliła zasady funkcjonowania oraz regulamin gry w lidze. Całość poparł ówczesny Dyrektor MOSiR Zygmunt Grzybek. I tak 19 lutego w hali sportowej szkoły podstawowej nr 25 w Rudzie Śląskiej 6 nastąpiła inauguracja rozgrywek. Wystartowało w niej dziesięć zespołów.

Tylko jedną rundę

czyli 9 kolejek rozegrano w pierwszej edycji. Warto wspomnieć, że w inauguracyjnym meczu pierwszą historyczną bramkę strzelił dla drużyny „Służby Zdrowia” dr Marian Wolniewicz. Pierwszym mistrzem została drużyna „Skarbek” reprezentująca ZZG w Polsce KWK „Pokój”. Królem strzelców okazał się Andrzej Niciński – 20 bramek („Burza”) i wyprzedził F. Świtalika („Bar u Asi”) oraz R Plutę („Nobiles-Alfa”) którzy uzyskali po 16 goli. Najlepszym piłkarzem okazał się Zdzisław Wesołowski („Skarbek”) a bramkarzem Adam Balion („Nobiles-Alfa”). Klasyfikacje o puchar „Fair Play” wygrała „Służba Zdrowia” a strzelono 334 bramki.

Wielkie zainteresowanie uczestników oraz zaangażowanie MOSiR-u

towarzyszyło II edycji ligi „Old Boys”. Rozgrywki tym razem zaplanowano rozegrać systemem mecz i rewanż, czyli wiosna – jesień. Z rozgrywek po I rundzie wycofała się drużyna „Zaborze” lecz do II rundy zgłosiły się trzy nowe i w liczbie jedenastu drużyn zakończono drugi już sezon, bardzo zresztą udany. I tak jak przed rokiem mistrzostwo przypadło drużynie „Skarbek”, a królem strzelców ponownie został A. Niciński („Burza”) – 70 bramek. Wyprzedził on Cz. Gruczka („Strzała”) 45 bramek oraz M. Skowrona 41 bramek („Seban”). Puchar Fair-Play zdobyła „Nobiles-Alfa”. W dwurundowym systemie rozgrywek wyłonienie mistrza nie mogło się już wiązać w żadnym wypadku z grą kalkulacyjną, gdyż każda z drużyn rozegrała 18 spotkań. W całych rozgrywkach drużyny strzeliły 1104 bramki. Trzeba jeszcze dodać, że najlepszym piłkarzem tej edycji został Czesław Gielza („Skarbek”), a najlepszym bramkarzem Witold Smolik („Ekera”).

Po przejęciu przez MOSiR hali sportowej w dzielnicy Halemba

rozgrywki ligi „Old Boys” nabrały świeżego blasku gdyż przeniesiono je z małej hali sportowej do pełno wymiarowej hali w Halembie. W dodatku na meczach zaczęli pojawiać się kibice, gdyż hala dysponuje dużą widownią (1000 miejsc siedzących). Do 9 drużyn (zrezygnowały: Bar Wiwa, Zaborze, Elektrownia Łaziska) doszły drużyny „06” Kleofas, „Spec-OiL” oraz „Haller” i w liczbie 12 zespołów przystąpiono do rundy jesiennej. Już na półmetku okazało się że drużyna „Skarbka” będzie miała ciężką drogę do obrony tytułu z przed roku, gdyż po I rundzie traciła 1 punkt do lidera FH „Seban”. W rundzie rewanżowej było jeszcze gorzej i drużyna ubiegłorocznego mistrza musiała się zadowolić zaledwie czwartym miejscem, wyprzedziły ją jeszcze „Kartacze” (poprzednia nazwa Nobiles-Alfa) oraz debiutujący „Haller”. Wracając do laureatów tytuł mistrza niezagrożony już po I rundzie zdobył FH „Seban” sponsorowany przez sieć sklepów p. E. Popiela. Król strzelców przypadł Ryszardowi Plucie („Kartacze”) 64 bramki, który wyprzedził Z. Wilczka („Haller”) 56 bramek oraz M. Bajorka („Seban”) 54 bramki. Najlepszym piłkarzem został Roman Nurkiewicz („Seban”), a bramkarzem Marek Kozioł („Seban”). W edycji tej strzelono 1404 bramki. Puchar Fair Play zdobyła drużyna „Służby Zdrowia”.

Z przyczyn obiektywnych do nowej edycji nie wystartował „Haller”

lecz i tak liga powiększyła się do 15 ekip, a to za sprawą dwóch nowych zespołów „Old Stars” oraz ADO-MED2. Szczególnie ten drugi team niedoceniony przez czołowe zespoły swą dobrą i nowoczesną grą bez respektu ograł wszystkich przeciwników. Nie tracąc po drodze ani jednego punktu wyprzedził z przewagą 19 punktów FH „Seban”. W tym miejscu trzeba pochwalić kilku doskonale grających piłkarzy drużyny mistrza jak super strzelec D. Steimann, D. Krawczyk, A. Breguła oraz bramkarz E Marok. Po czterech latach funkcjonowania ligi w każdym z grających zespołów można by wymieniać zawodników którzy wyróżniają się dobrą grą mimo swego wieku. Podsumowując ten sezon mistrzem została w/w drużyna Huty „Jedność” (w pierwszej rundzie pod nazwą ADO-MED2). Najlepszym piłkarzem wybrano Krystiana Przegendze („Strzała”), który jest w dodatku rekordzistą i od pierwszej edycji opuścił tylko jeden mecz. Królem strzelców został Dariusz Steinmann 86 goli i wyprzedził A Bregułę 58 goli (obaj H. „Jedność”) oraz G. Mruczka 48 goli. Najlepszy bramkarz Eugeniusz Marok. Puchar Fair Play przypadł tym razem zespołowi „06” Kleofas. Strzelono łącznie 1734 bramki.

Jubileuszowa bo już piąta edycja

Jeszcze wiosną zaplanowano, że z uwagi na zwiększające się różnice w poziomie rozgrywanych meczów zostanie rozegrana innym systemem. W tym momencie trzeba wspomnieć, że z rozgrywek wycofał się zespół „Hutnik” natomiast do gry w lidze po rocznej przerwie wrócił team Drink Bar Harnaś (stara nazwa „Haller”), debiutująca w lidze drużyna PWiK zastępująca „Służbę Zdrowia” oraz H. Batory. Pierwsza runda (wstępna) została rozegrana systemem każdy z każdym a tabela wyłoniła dwie grupy drużyn Seria A i B. Królem strzelców rundy wstępnej został zawodnik drużyny Strzała Jacek Dudka 40 bramek. Wszystkich bramek w tej rundzie drużyny strzeliły 1234. Pierwszych osiem zespołów stworzyło grupę tzw. Serię A, z kolei pozostała siódemka do której doszedł nowy zespół J.R-G stworzyła Serię B, przy czym do dalszych rozgrywek sporządzono małe tabele uwzględniając wyniki meczów bezpośrednich drużyn występujących w tych samych grupach, które nazwano grupami początkowymi, i które na starcie do następnych dwóch podrund.

Po podzieleniu na grupy drużyny ze swym dorobkiem z rundy wstępnej ruszyły do dalszej rywalizacji i trzeba powiedzieć, że była ona wspaniała, a mecze miały wyrównany charakter. W tej sytuacji odnotowaliśmy kilka niespodziewanych wyników. Cel jakim było zniwelowanie różnic poziomu między drużynami z czołówki tabeli, a autsajderami został osiągnięty. Ze strony zawodników szczególnie Serii B odczuwało się zadowolenie, gdyż poziom jaki dało się zauważyć odpowiadał całej ósemce tej serii. Może trochę gorzej grało się zespołom z dolnych rejonów Serii A, gdyż czołowe drużyny zmusiły ich do maksymalnego wysiłku, ale w końcu to tylko dobra zabawa i każdy z tego faktu był usatysfakcjonowany. W tej edycji na parkiecie pojawiło się kilku dobrych piłkarzy, którzy w przeszłości występowali nie tylko w drużynach ligowych w Polsce, ale i na boiskach klubów Europy Zachodniej.

W grupie silniejszej (Serii A) I miejsce wywalczyła drużyna FH „Seban”(mistrza ligi) spychając na pozycję wicemistrza ubiegłorocznego zwycz., zespół Irex-gaz. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Drink Bar Harnaś. Królem strzelców został ubiegłoroczny laureat tej klasyfikacji Darek Steimann (Irex-Gaz) 45 goli w Serii A, wyprzedził Ryśka Rybsztaina 36 goli (Skarbek), trzeci był Rafał Prandzioch 34 gole (FC „Seban”). W grupie słabszej (Serii B) I miejsce przypadło miejscowemu zespołowi „Gwiazda” Kuźnica, który wyprzedził dobrze grającego Jastrzębia oraz drużynę „SPEC-OiL” z Ornontowic. Królem strzelców Serii B został znany z rozgrywek ligi TKK Foraz „Gamex” Andrzej Kokoszka („PWiK”) uzyskując 53 bramki. Kolejne miejsca zajęli ex aequo Mirosław Sobek (Jastrząb) 36 goli oraz Mirosław Zubrzycki z (Huty Batory). Najlepszym bramkarzem został Andrzej Portała (D.B. „Harnaś”). Najlepszym piłkarzem Ryszar Rybsztain („Skarbek”). Puchar Fair Play przypadł zespołowi „06” Kleofas który wyprzedził zaledwie o 3 punkty karne drużynę Huta „Batory”. W związku z małym jubileuszem jaki świętuje liga „Old Boys” cięgle jeszcze grający najstarszy 58 lat zawodnik, Karol Jajszczok, (Strzała) otrzymał okolicznościowy puchar.

Turnieje o Puchar Dyrektora MOSiR

W 2001 roku krótką przerwę między rundami postanowiono wypełnić turniejem o Puchar Dyrektora. I edycja została rozegrana przez Oldbojów w hali sportowej szkoły podstawowej nr 25. Do rozgrywek stanęły wszystkie drużyny, które brały udział w rozgrywkach ligi „Old Boys”, było ich dziewięć. Zostały one podzielone na 3 grupy i choć były one dzielone wg klucza 1-4-7; 2-5.....itd. to nie obyło się bez niespodzianki. Mamy tu na myśli mecz w grupie A, w którym to aktualny mistrz ligi „Skarbek” w decydującym pojedynku przegrał 2:3 z niżej notowanym FH „Seban”, który tym samym awansował do gier finałowych. Dołączyli do niego jeszcze zwycięzcy gr. B („Nobiles – Alfa”) oraz gr. C („Burza”). Pojedynki finałowe rozegrano systemem każdy z każdym, a pierwszym historycznym zdobywcą tego pucharu ufundowanego przez Dyrektora MOSiR był zespół FH „Seban”. Po zakończonym turnieju wszyscy jego uczestnicy stwierdzili jednogłośnie że zawody o Puchar Dyrektora powinny być kontynuowane co roku w czasie przerwy rozgrywek między rundami Ligi „Old Boys” w grudniu.

Kolejna już czyli druga edycja o Puchar Dyrektora

Rozegrana została w hali MOSiR w Halembie. Udział tym razem wzięło 13 drużyn. Mecze rozgrywano systemem pucharowym, czyli przegrywający odpada. Także w tym turnieju nie zabrakło niespodzianek, a za największą należy uznać wyeliminowanie aktualnego mistrza Skarbka przez debiutanta zespół Jastrzębia. W końcu do pojedynków końcowych dotarły cztery zespoły. Ostatecznie puchar wywalczyła ekipa „Kartacze” która w finałowym meczu pokonała lidera ligi „Old Boys” FH Seban. W tym sezonie ubiegłoroczny triumfator nie sprostał zespołowi Kartacze któremu to udał się rewanż za ubiegłoroczne porażki w finale tego turnieju. Trzeba jeszcze dodać że królem strzelców został Mariusz Bajorek (Seban).

W trzecim sezonie do edycji pucharowej

Zgłosiło się aż 14 zespołów. Organizatorzy sięgnęli do sposobu rozegrania eliminacji w 4 grupach czyli każdy zespół który zajął I-miejsce w grupie przechodził do gier finałowych. I tak jak przeszłości nie obeszło się bez niespodzianek. W grupie I ubiegłoroczny zdobywca pucharu Kartacze nie sprostał „Ekerze”. Zaś w grupie II debiutant ADO-MED2 wyeliminował Skarbka i Techbud. W grupie III FH Seban bez kłopotów zwyciężył maja za przeciwników drużyny niżej notowane. Z grupy IV awansował SPEC-OiL który wyeliminował w dwumeczu czerwoną latarnię ligi zespół Służby Zdrowia. W/w mistrzowie poszczególnych grup eliminacyjnych miesiącu grudniu rozegrali mecze półfinałowe, a zwycięzcy tych meczy rozegrali mecz finałowy którego wygrywający tym razem zespół Huty „Jedność” otrzymał puchar Dyrektora. Tym razem odstąpiono od rozegrania meczu o 3 miejsce. „Seban” jak w roku ubiegłym znów przegrał mecz finałowy. Na swoje usprawiedliwienie ma to że podczas rozgrzewki kontuzji uległ bramkarz i choć na początku w bramce stał zawodnik z pola to pierwsza połowa zakończyła się dwubramkową przewagą na ich korzyść. Ostatecznie jednak zwyciężyli „Hutnicy”.

IV Edycja

tej pucharowej imprezy rozegrana została tym samym systemem co poprzednia, a do rywalizacji zgłosiło się znów 14 zespołów. Przy czym trzeba tu dodać że z winy organizatora w turnieju nie zagrał zespół Huty „Jedność” (aktualna nazwa „Irex-Gaz”) za to pojawiły się dwa nowe zespoły mianowicie Huta „Batory” no i PWiK. W tej edycji prócz meczu w grupie II gdzie „Kartacze” którym do awansu z grupy wystarczył remis przegrali z „Techbudem” który zajął w tej grupie premiowane awansem miejsce w finałach. No i jeszcze w grupie IV gdzie „SPEC-OiL” o punkt wyprzedził Gwiazdę z Kuźnicy. Następnie tradycyjnie jak w ubiegłych latach w grudniu rozegrano najpierw mecze półfinałowe które poprzedziło losowanie par. Jak widzimy puchary żądzą się własnymi prawami i tak ósma drużyna ligi czyli SEVITEL zwyciężyła niepokonanego w rundzie wstępnej Ligi FH Seban i jako czwarty zespół w historii zdobyła Puchar Dyrektora. Zespół występował w składzie: Bieniek K., Nowak H., Żurek A., Przegendza K., Mruczek G., Dutka J., Śmigiel J., Jajszczok K., Kwaśniok A., Kamiński D.

 

Sezon 2016/2017

 

Mistrzem została drużyna IREX GAZ, drugie miejsce zajął Zygzak Ruda Śląska, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z zespołu Sevitel.

Z ligą zegna się Biadacz.

Najlepszym strzelcem I Ligi został Adam Grzymkowski ( Zygzak) - 24 bramki.

 

II Liga

 

Pierwsze miejsce i bezpośredni awans zapewnił sobie zespół Ekoakta, drugie miejsce zajęła drużyna U Niego, a trzecie Forum- Domino Time.

Najlepszym strzelcem II ligi został Rafał Rak ( Ekoakta)- 40 bramek.

Logowanie i rejestracja

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Pokaż:

Ostatnie wyniki